-A A +A

İş Arayanlar

İş

Özellikle mezunlarımızı istihdam etmek isteyen firmalar, sitemize üye olarak ilan vermektedir. Siz de  Kariyer Planlama Merkezi'nin websitesine (kpm.metu.edu.tr) üye olan firmaların yayınladığı ilanlara özgeçmişinizi göndererek başvurabilirsiniz.

Özgeçmiş Hazırlama
Özgeçmiş, başvurulan pozisyon için uygun olup olmadığınızı göstermeye, iyi bir izlenim yaratmaya yönelik hazırlanan; eğitiminizin, iş deneyimlerinizin, kişisel bilgilerinizin ve becerilerinizin yer aldığı özet ve çok önemli bir belgedir. Özgeçmişin amacı bir iş görüşmesi fırsatı elde etmektir. Yani özgeçmişiniz sizi başvurduğunuz pozisyon için uygun bulup mülakat aşamasına da götürebilir, bu aşamada elenmenize de sebep olabilir.

Farklı şekillerde özgeçmiş yazmak mümkündür ama en sık kullanılan özgeçmiş, deneyim ve eğitiminizi “ters kronolojik” sırayla, sondan başa doğru sunmaktır.

Üyemiz olan firmaların ilanlarına başvuru yapmak için kpm.metu.edu.tr adresinden kaydolup özgeçmişinizi ilgilendiğiniz ilanlardaki iletişim adreslerine gönderebilirsiniz. 

Mülakat Süreci

Mülakat, şirket yöneticileri ve/veya işe alım uzmanı (şirketin kendi bünyesindeki veya aracı kuruluşun bünyesinde çalışan) ile başvuran adayın bir oturumda birbirlerini daha iyi tanımak için bir araya gelmesidir. Yapılan ilk mülakat, adayın şirket kültürüne uyumunu irdeleme amaçlıdır. Bu aşamada adayın mülakatta kullandığı dil çok önemlidir ve sürecin olumlu sonuçlanabilmesi için şirketin/kurumun değerleri ve aradığı yetkinlikleri ile paralellik gösteriyor olması gerekir. Şirketin değerleri ve aradığı yetkinlikler için fikir edinilebilecek iki önemli kaynak vardır. Biri şirketin web sayfası, diğeri de verdiği iş ilanıdır. İlanda yer alan “Yetkinlikler” kısmı ile kullanılan dil uyumlu ise ilk aşama için yaklaşık %50 başarı sağlanmış olacaktır.

Prova mülakat randevusu almak için tıklayın.